Strona główna » Na czym polega śledzenie przesyłki?

Na czym polega śledzenie przesyłki?

Transport przesyłek na duże odległości zajmuje trochę czasu. Niestety, ich odbiorca nie zawsze wie, gdzie się one w danym momencie znajdują. Śledzenie przesyłek to usługa, która pomaga w dokładniejszym określeniu jej aktualnego statusu. Dzięki temu można sobie orientacyjnie zaplanować dzień, w którym ma zostać dostarczona przesyłka.

Techniczna realizacja usługi

Jak włączyć śledzenie przesyłki? Większość firm kurierskich oferuje tą usługę za darmo. Wystarczy wejść na określoną przez firmę stronę, wprowadzić podany przez nią kod przesyłki, a następnie sprawdzić jej bieżący status. Przesyłka może być odebrana od nadawcy, przekazana do punktu kurierskiego, przesłana do punktu znajdującego się najbliżej odbiorcy, a następnie wręczona kurierowi w celu jej doręczenia. Oczywiście istnieje ryzyko, że dana przesyłka się po prostu zgubi. Dlatego system śledzenia przesyłek pozwala na jej lokalizację i sprawdzenie etapu, na którym dana paczka się znajduje.

Globalna usługa śledzenia przesyłki

Trzeba przyznać, że śledzenie przesyłki nie jest wcale polskim „wynalazkiem”. Z usługi tej korzystają praktycznie wszystkie firmy przewozowe, a także duże platformy sprzedażowe. Dane na temat lokalizacji paczki można sprawdzić również wtedy, gdy nabywa się ją w Chinach. Z tej samej usługi mogą skorzystać klienci firm przewozowych, które realizują usługi transportu na terenie całej Europy i poza nią. Z reguły mechanizm działania jest – niezależnie od firmy – praktycznie taki sam. Różnice mogą polegać w dostępie do niektórych informacji, w tym do prognozowanego czasu doręczenia przesyłki do adresata.

Uwaga! Niektóre firmy ograniczają usługę śledzenia do absolutnego minimum. Tak jest chociażby w przypadku Poczty Polskiej, która informacje dotyczące bieżącego statusu przesyłki poleconej ogranicza jedynie do momentu jej nadania i odbioru.

Podsumowując, usługa śledzenia przesyłki pozwala lepiej dostosować swój czas w celu bezproblemowego odbioru paczki. Jest ona sporym ułatwieniem dla nadawcy, odbiorcy, ale też i firmy kurierskiej.